Nasz zespół

Portal kto pytał to projekt, który powstał we współpracy z kołem naukowym kultury medialnej PRojektor na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Naszym celem jest przekazywanie wartościowych treści w sposób rzetelny, odpowiedzialny i ciekawy. Portal kto pytał skierowany jest głównie do młodych osób, dlatego redakcję tworzą studentki i studenci. Znajdziecie tu teksty poruszające kwestie społeczne, dotykające bieżących wydarzeń w Poznaniu, całej Polsce i na świecie. Będziemy pisać o istotnych dla nas problemach, ale także o kulturze i rozrywce; będziemy dostarczać informacji o tym, co się dzieje, jak również rozmawiać z ciekawymi osobami, polecać wyjątkowe miejsca, wydarzenia, muzykę i wiele więcej.

REDAKCJA

Karolina Szmygin – redaktorka naczelna

Kiedyś chciałam zostać psycholożką, pielęgniarką, nauczycielką, przez chwilę nawet polityczką. Chciałam coś zmieniać i dlatego wybrałam dziennikarstwo. Poza tym lubię czytać reportaże, oglądać „The Office” i skręcać meble z Ikei.

Dominika Kołodziejczak – zastępczyni redaktorki naczelnej

Lubię wyzwania i nie ma dla mnie rzeczy niemożliwych, więc wybrałam dziennikarstwo. Moje serce skradły reportaże i w przyszłości chciałabym poświęcić im więcej uwagi. Prywatnie – miłośniczka pekińczyków, zapalona fotografka i graficzka.

Eliza Kunath sekretarzyni

Tematem mediów zaczęłam interesować się na poważnie w liceum, więc specjalizacja dziennikarska była strzałem w dziesiątkę. Najlepiej czuję się w prowadzeniu wywiadów. Poza portalem spędzam czas na czytaniu książek (niekoniecznie tych z kanonu lektur) i oglądaniu anime.

Marika Bartkowiak

Od dziecka chciałam być rozpoznawalna, podróżować po świecie i przebywać w miejscach, gdzie coś się dzieje. Dziennikarstwo daje taką możliwość, dlatego myślę, że jestem we właściwym miejscu. Lubię być na bieżąco w social mediach i na Netflixie, a gdy tylko wyjdzie jakaś premiera, znajdziecie mnie w kinie.

Marta Głogowska

Odkąd pamiętam czułam, że chcę działać w mediach. Na filologii polskiej łączę te plany z miłością do literatury. Prowadzę instagramowy profil @xmartaxbooks, który stał się moim kulturowym pamiętniczkiem. Jestem książkarą, uwielbiam oglądać seriale, podróżować i chodzić na koncerty ulubionych artystów. Należę do ZHP, gdzie pełnię funkcję przybocznej gromady zuchowej. 

Aleksandra Łukawska

W stronę dziennikarstwa popchnął mnie sport. Sama nigdy nie miałam talentu do żadnej z dyscyplin, ale dużą przyjemność sprawia mi opowiadanie o nim. Na co dzień trzymam się z dala od książek, a najwięcej czasu spędzam w kuchni, bawiąc się w cukiernika. 

Michał Marcinów

Dziennikarstwem pasjonuję się już od dobrych kilku lat, dlatego wybór tego kierunku był dla mnie oczywisty. Dziedzina ta dodaje mi adrenaliny i pozwala podnosić sobie poprzeczkę coraz wyżej. Żywo interesuję się historią, polityką i społeczeństwem. Lubię też obejrzeć dobry dokument, nawet jeśli trwa trzy godziny : )

Zosia Myślicka

Zawsze chciałam robić coś, co będzie miało znaczenie. Dziennikarstwo właśnie takie jest, dla mnie to odkrywanie czegoś nowego i przekazywanie tego innym. Każdą wolną minutę spędzam w słuchawkach, dlatego, jak spotkacie mnie na mieście lub pijącą kawkę w kawiarni, to krzyczcie.

Joanna Pawałowska

Chcę dzielić się z ludźmi moimi przemyśleniami o kulturze i muzyce zarówno współczesnej jak i trochę starszej. Interesuję się modą i muzyką lat 70 oraz literaturą amerykańską XX wieku. Lubię zgłębiać wiedzę na temat teorii feminizmu i chciałabym się dowiedzieć o niej jak najwięcej.

Oliwia Pieściuk

Jeśli akurat nie spaceruję z psem, to pewnie piekę ciasto (czwarte w tygodniu), piszę kolejne opowiadanie, którego nie skończę, albo jadę na wycieczkę pod Poznań. Poza tym kocham Bałtyk, sklepy ze starociami i kwiaty polne.

Julia Seklecka

Jeśli ktoś miałby mnie opisać w kilku słowach, na pewno nie obyłoby się bez wspomnienia o czarnej herbacie, Gorillaz czy o krzyżówkach. Oprócz tego co jakiś czas zagłębiam się w mityczne światy książek i filmów. Lubię też poznawać nowe języki, sklejać kolaże i ewentualnie upiec jakieś ciasto.

Justyna Wieczorek

Lubię pisać, na kartce i w notatkach telefonu, w tramwaju i poza tramwajem – tak trafiłam na polonistykę. W wolnych i tych bardziej zabieganych chwilach fotografuję rzeczy, które rzadko są fotografowane.

Aleksandra Włodarczak

Interesuję się latami 70-80-90.  Fascynuje mnie postać Krystyny Jandy oraz Andrzeja Kopiczyńskiego. W wolnych chwilach czytam kryminały, w przyszłości chciałabym napisać książkę.

LEKTORKA

Kamil Pawlikowski – szef działu lektorskiego

Dziennikarstwo jest kluczem do wielu drzwi, więc dlaczego ich nie otwierać? Poza pisaniem tekstów planuję zajmować się ich czytaniem. Częściej więc mnie tutaj usłyszycie. Bo przecież o to w życiu chodzi, żeby lubić, co się robi. Wiem trochę więcej o sporcie, muzyce i historii. 

Maria Gorynia

Studentka I roku filologii polskiej. Na co dzień dumna matka dwóch roślin,
zakochana w książkach – to miłość do literatury wpłynęła na wybór kierunku studiów.
Interesuję się twórczością Hermana Hesse, chętnie czytam również książki Donny Tart.
Lubię filmy – zwłaszcza życiowe. Sporadycznie piszę wiersze i prozę.

Natalia Grudzień

Znajomi uważają, że mam albo 80, albo 10 lat i nic pomiędzy. Myślę, że to najlepsza definicja mnie, jaką można byłoby utworzyć. Na co dzień studiuję polonistykę na specjalności dziennikarskiej i artystyczno–literackiej. Czytam ogrom książek, uwielbiam twórczość Rafała Wojaczka, Thomasa Manna i Radiohead (to bardzo istotne w moim życiorysie), w międzyczasie piszę wiersze, gram na gitarze i czytam skomplikowane rzeczy na temat filozofii. Pewnie jeszcze o czymś zapomniałam, ale w moim wieku tak już bywa.

Julia Seklecka

Jeśli ktoś miałby mnie opisać w kilku słowach, na pewno nie obyłoby się bez wspomnienia o czarnej herbacie, Gorillaz czy o krzyżówkach. Oprócz tego co jakiś czas zagłębiam się w mityczne światy książek i filmów. Lubię też poznawać nowe języki, sklejać kolaże i ewentualnie upiec jakieś ciasto.

KOREKTA

Paulina Cichoszewska

Studiuję polonistykę, a moim marzeniem jest praca w dziale korekty gazety. Na portalu zajmuję się czyhającymi przecinkami, literówkami i innymi językowymi wybrykami. Uwielbiam słoneczniki – szczególnie te van Gogha – i kocham robić zdjęcia wszystkiego, co stanie przed moim obiektywem.

Agata Biegaj-Uran

Jestem świeżym adeptem edytorstwa, studiuję filologię polską na specjalności wydawniczej. Mam za sobą piętnaście lat muzycznej przeszłości: przez pierwsze siedem uczyłam się gry na fortepianie, kolejne osiem na klawesynie. Na co dzień jestem zakamuflowaną perfekcjonistką, sterta ubrań na krześle jest zaplanowanym i stałym elementem wystroju mojego pokoju, ale gdy się już w coś zaangażuję, to albo jest to zrobione idealnie, albo mam pięciodniowego kaca moralnego. Kotom nigdy nie odmawiam uwagi, choć bliscy czasem mają mi to za złe.

Wiktoria Duda

Studiuję filologię polską na specjalności wydawniczej. Marzę o tym, żeby swoją przyszłość zawodową związać z książkami. Na portalu zajmuję się korektą artykułów, czyli poluję na literówki i powtórzenia oraz przywołuję przecinki do porządku, aby stały tam, gdzie ich miejsce. Prywatnie – uwielbiam koty, kawę i pączki.

Dalila Flicińska

Studiuję polonistykę, dzięki której nie umiem już przejść obojętnie koło wszelkich błędów typograficznych i edytorskich. Jestem indywidualistką, która chce żyć w zgodzie z naturą, gromadzi więcej książek niż jest w stanie zmieścić w mieszkaniu, a w wolnym czasie fotografuje piękno świata. Nie wyobrażam sobie też życia bez muzyki, podróży i piesków.

Paulina Jarmuszkiewicz

Studiuję filologię polską na specjalności wydawniczej. Badawczo najbardziej interesuję się romantyzmem, a zwłaszcza twórczością epistolarną tego okresu. W wolnych chwilach nadrabiam filmowe i serialowe zaległości, piszę recenzje, czytam utwory Słowackiego oraz zachwycam się powieściami Donny Tartt.

Weronika Jóźwiak

Ciągle szukam tego, co mogłabym nazwać swoim powołaniem, na razie spełniam się, studiując polonistykę na specjalności wydawniczej. Lubię pracę z tekstem i wychwytywanie tego, co często niepostrzeżenie się w niego wkrad. W prawie każdej wolnej chwili towarzyszy mi muzyka, zachwycają mnie zachody słońca i czarno-białe koty, a wieczorami pochłania mnie literatura od beletrystyki po esej i reportaż. 

Kornel Koralewski

Studiuję etnolingwistykę, bo interesują mnie języki obce i zasady nimi rządzące. Nie inaczej jest z polszczyzną, której gramatyka opisowa i kultura języka skradły moje serce w czasie studiowania polonistyki. Poza tym nałogowo słucham popu, a mycie naczyń umilam dobrym podcastem bądź audiobookiem.

SOCIAL MEDIA

Filip Dąbrowski – szef działu social mediów

Po 3 latach rozszerzania matematyki studiuję filologię polską. Zawsze fascynował mnie internet, dlatego
w Kto Pytał zajmuje się social mediami. Po godzinach: kibic Chelsea, gracz i rap głowa.

Joanna Pawałowska

Chcę dzielić się z ludźmi moimi przemyśleniami o kulturze i muzyce zarówno współczesnej jak i trochę starszej. Interesuję się modą i muzyką lat 70 oraz literaturą amerykańską XX wieku. Lubię zgłębiać wiedzę na temat teorii feminizmu i chciałabym się dowiedzieć o niej jak najwięcej.