Ten niecodzienny widok może przyprawić o dreszcze. Drapieżny padlinożerca przyleciał z Francji i zatrzymał się na parapecie jednego z poznańskich mieszkań.

Orłosęp brodaty pojawił się w Poznaniu we wtorek 28 maja. Zatrzymał się na parapecie okna kuchennego w mieszkaniu na Winogradach. O wizycie ptaka poinformował właściciel mieszkania, Maciej Mleczko. Stojąc w kuchni zauważył siedzącego za oknem wielkiego osobnika, co udało mu się uwiecznić w krótkim filmiku. Nagranie, na którym orłosęp spogląda na Macieja Mleczkę, po czym odlatuje, błyskawicznie obiegło Internet. Nic dziwnego, bo to niespotykany widok w Polsce.

Sensacja w Poznaniu

Nagraniem szybko zainteresowali się miłośnicy przyrody. Profil na Facebooku „Nadleśnictwo Sieraków, Lasy Państwowe” opublikował post, z którego dowiedzieliśmy się więcej informacji o ptaku: „długość jego ciała od dzioba po ogon wynosi ponad 120 centymetrów, a rozpiętość skrzydeł 3 metry. Można go zobaczyć, jak szybuje bez wysiłku nad łańcuchami gór Europy i Afryki, a czasami także w Himalajach na wysokości 8 kilometrów.”
– Orłosępy to potężne ptaki, które zamieszkują regiony górskie od Azji i Afryki po Hiszpanię. Żywią się głównie padliną, zwłaszcza kośćmi, które zrzucają z wysokości nawet 80 metrów na płaskie skały pod sobą. Powoduje to pęknięcie kości ofiary i umożliwienie ptakom dostępu do szpiku. Orłosęp połyka kawałki kości, których długość dochodzi nawet do 25 centymetrów, a szerokość do 4 centymetrów – dodaje autor postu na profilu Nadleśnictwo Sieraków, Lasy Państwowe

Rei del Causse – Gypaetus barbatus

Jak się okazało – to nie jest byle jaki ptak. Jak dowiadujemy się z profilu Clanga.com na Facebooku, ptak o imieniu Rei del Causse jest śledzony dzięki nadajnikowi GPS.
– Tak nietypowe zachowanie należy tłumaczyć tym, że ptak nie jest dzikim osobnikiem – jest to osobnik, który wykluł się w niewoli i został wypuszczony we Francji w maju 2022 roku w ramach programu reintrodukcji tego zagrożonego gatunku zamieszkującego na co dzień wysokie masywy górskie południowej Europy, Afryki i Azji. Ptak ten miewał już problemy w przeszłości, w poprzednim roku został odratowany w północno-wschodnich Niemczech – informuje Clanga.com.

Orłosęp aktualnie znajduje się w poznańskim ZOO, gdzie znajduje się pod stałą opieką. Jak podaje profil ZOO na Facebooku, zwierzę zostało zbadane, podano mu kroplówkę i mięso. Jak czytamy – znajdują się tam już dwa dorosłe orłosępy.
Młodego orłosępa można śledzić dzięki aplikacji Animal Tracker, z której można korzystać na systemie iOS.
Marika Bartkowiak