zdjęcie pluszowych głów konia na patyku
Hobby Horse zyskuje sławę w naszym kraju. Dla jednych ten sport jest powodem do śmiechu, dla innych do dumy. Hobby horsing jest nie tylko zabawną aktywnością, lecz staje się nową dyscypliną sportową. Najlepsi jeźdźcy mogą nawet wziąć udział w zawodach.

Hobby horsing polega na tym, że uczestnicy symulują zawody jeździeckie, „jeżdżąc” po specjalnie przygotowanym parkurze na Hobby Horse’ach, czyli, mówiąc prościej, trzymają między nogami drewniany kij zakończony materiałową głową konia. Rywalizacja odbywa się w czterech kategoriach: w skokach przez przeszkody, ujeżdżeniu, crossie, czyli skokach przez przeszkody w terenie, na przykład przez kłody czy rowy, oraz w westernie. Ostatnia kategoria cieszy się znacznie mniejszą popularnością niż pozostałe. W skokach przez przeszkody uczestnicy osiągają imponujące wysokości, nawet 120–130 cm i jest to najczęściej uprawiana kategoria.

Dyscyplina jeździecka dostępna dla wszystkich

Do tego sportu nie potrzebujemy wiele, niezbędny jest tutaj przede wszystkim koń. Konie używane do hobby horsingu mają lekkie głowy, najczęściej z pluszowego materiału oraz drewniane kije zamiast korpusu. Wygląd Hobby Horse’ów często odpowiada wyglądowi konkretnych ras prawdziwych koni. Zazwyczaj głowy koników posiadają długie grzywy, które można zaplatać. Istnieje pełna swoboda w stylizacji konia, więc nie wszystkie prezentują się standardowo. Na torze można spotkać nawet jednorożca. Średnia cena za Hobby Horse’a to 200–250 złotych, jednak te najbardziej stylowe, ręcznie wykonane, sięgają nawet 1000 złotych.

Bezpieczniejsza wersja jazdy konnej

Hobby horsing stanowi ekonomiczną i bezpieczniejszą alternatywę dla młodych dziewcząt, które pasjonują się końmi i jeździectwem. Ta forma zabawy również inspiruje do poszerzania wiedzy na temat prawdziwych koni oraz uwrażliwia młodzież na problemy dotyczące zwierząt.

Dodatkową zaletą jest możliwość uprawiania hobby horsingu wszędzie: w domu, na sali gimnastycznej czy nawet w przydomowym ogródku. Co więcej, dla sportowca jest to o wiele bezpieczniejsza aktywność niż tradycyjne jeździectwo.

Historia Hobby Horse

Mimo że współczesna wersja Hobby Horse’a powstała w 2011 roku, początki dyscypliny sportowej sięgają aż 1817 roku! Jej prekursorem był niemiecki baron, Karl von Drais, który we Francji wynalazł beznapędowy rower, nazwany później „dandy” lub „hobby” horse. Następnie wynalazek został wprowadzony do Anglii przez Denisa Johnsona, producenta powozów z Long Acre w Londynie, który nazwał go „Pedestrian Curricle”. Ówczesne Hobby Horse’y nie posiadały pedałów ani hamulców – były napędzane przez jeźdźca, który odpychał się stopami od ziemi oraz hamował poprzez tarcie stopami po nawierzchni. Johnson założył szkołę, w której potencjalni nabywcy mogli nauczyć się prowadzić ten pojazd, a w 1819 roku londyńskie społeczeństwo ogarnął modowy szał w związku z udawaną jazdą konną.

Hobby Horse zyskuje na popularności

Hobby horsing dopiero zaczyna podbijać Polskę, natomiast całkiem dobrze przyjął się w krajach skandynawskich. W Finlandii jest to oficjalna dyscyplina sportowa, w której można startować nawet na poziomie ogólnokrajowym. Główną przyczyną rosnącego zainteresowania hobby horsingiem w tym kraju, był nakręcony w 2017 roku przez Finkę i nominowany do Oscara film dokumentalny ,,Hobby Horse Revolution”.

W Polsce Hobby Horse uzyskało rozgłos za pomocą programu telewizyjnego „Mam Talent”, emitowanego na stacji TVN. Do dalszego etapu programu zakwalifikowały się dziewczyny z Hobby Horse Cup. Jest to szkoła jazdy z Poznania, która jako jedna z niewielu w Polsce oferuje profesjonalną naukę jazdy na Hobby Horse’ach.

Źródło: kanał TVN Talent Show

Hobby horsing to nie tylko zabawna aktywność, ale także nowa dyscyplina sportowa, która przyciąga entuzjastów z całego świata. Zawody jeździeckie Hobby Horse to nie tylko skoki przez przeszkody, ale także prezentacja stylu. Choć nietypowy, coraz więcej osób traktuje hobby horsing jako poważny sport, który łączy zabawę z rywalizacją, wnosząc novum do tradycyjnego jeździectwa. Od 2021 roku na ogólnopolskich zawodach jeździeckich Cavaliada pojawiły się również zawody Hobby Horse. Organizator zapewnił specjalną arenę z przeszkodami, a nad przebiegiem rywalizacji czuwali: sędzia zawodów, komisarz zawodów, obsługa parkuru, spiker i obsługa medyczna.

Google Trends podaje, że w Polsce, szczególnie od 2023 hasło ,,hobby horse” jest coraz częściej sprawdzanym w wyszukiwarce tematem. Możliwe, że ta dyscyplina sportowa utrzyma się i rozwinie również w naszym kraju.

Eliza Kunath