We wtorek Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała zbiorcze wyniki oraz frekwencję w wyborach samorządowych. Tym samym poznaliśmy nowe składy sejmików województw, rad gmin, miast oraz powiatów, a także prezydentów, wójtów i burmistrzów. O krajowych wynikach oraz o tym, w których miastach wojewódzkich odbędzie się druga tura głosowania na prezydentów, dowiecie się z naszego zestawienia.

Na początku wtorkowej konferencji przewodniczący PKW Sylwester Marciniak stwierdził, że pobity został rekord ogłoszenia wyników wyborów samorządowych na włodarzy miast, które w pełni znane były po zaledwie czterdziestu godzinach od zamknięcia lokali wyborczych. Jeśli chodzi o frekwencję, to była ona o blisko trzy punkty procentowe niższa niż sześć lat temu i wyniosła 51,94%. Wydano ponad 15 milionów kart do głosowania na 28 milionów osób uprawnionych.

Wyniki wyborów do sejmików województw

W skali kraju w ujęciu procentowym wygrało Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 34,27% głosów, jednak większość partia ta uzyskała w siedmiu województwach, z czego na samodzielne rządy liczyć może tylko w pięciu z nich. W pozostałych przypadkach konieczne będą koalicje z innymi partiami. Arytmetyka mandatów w sejmikach sprawia, że zwycięzcą jest Koalicja Obywatelska, w skali kraju uzyskała ona 30,59% głosów, jednak realnie przekłada się to na 41% ogółu mandatów i samodzielną władzę w dziewięciu województwach. 

Trzecia Droga uzyskała 14,25% głosów. Nie dało jej to pełni władzy w żadnym regionie, jednak w niektórych radni tego ugrupowania dołączyć mają do koalicji KO i PSL. 

Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy uzyskali 7,23% głosów, jednak nie przekłada się to na realny wpływ na władzę. Wyjątkiem jest województwo podlaskie, w którym PiS-owi zabrakło jedynie jednego mandatu do samodzielnych rządów i w którym o pomoc zwrócić może się właśnie w stronę przedstawiciela Konfederacji.

W podobnej sytuacji jest Lewica, która w skali kraju uzyskała 6,23% głosów i razem z lokalnymi ugrupowaniami będzie mieć symboliczny udział w sejmikach.

Grafika: Wyniki wyborów do sejmików województw/Michał Marcinów

Wyniki wyborów do rad gmin, miast i rad gmin miejskich

Wyniki tego głosowania pokazały znaczenie lokalnych ugrupowań i kandydatów niezależnych, którzy łącznie w skali kraju uzyskali 63,46% głosów. Jeśli chodzi zaś o największych graczy na polskiej scenie politycznej, to w radach prym wiedzie Koalicja Obywatelska z wynikiem krajowym 15,68%. Zaraz za nią uplasował się PiS z sumą 13,56% oddanych głosów. Trzecia Droga uzyskała 4,72% głosów poparcia, Lewica 1,59%, a Konfederacja niespełna 1% głosów.

Grafika: Wyniki wyborów do rad gmin/Michał Marcinów

Wyniki wyborów do rad powiatów

Rady Powiatów procentowo w skali kraju również zdominowane zostały przez lokalne frakcje, które uzyskały 39,99% głosów poparcia. Drugi w kolejności wynik zdobyło Prawo i Sprawiedliwość – 29,94%. Koalicja Obywatelska mogła liczyć na 16,21% głosów, Trzecia Droga na 12,30%. Lewica i Konfederacja uzyskały wyniki marginalne – odpowiednio 0,96% i 0,60%.

Grafika: Wyniki wyborów do rad powiatów/ Michał Marcinów

Wyniki wyborów na prezydentów, wójtów i burmistrzów miast

W tym przypadku, podobnie jak w radach powiatów, największym zaufaniem wyborców okazali się lokalni bądź niezależni kandydaci. W skali kraju uzyskali oni łącznie 71,24% głosów. Politycy Prawa i Sprawiedliwości ubiegający się o te urzędy zdobyli 10,46% głosów, natomiast Koalicji Obywatelskiej 12,51%. Trzecia Droga uzyskała 3,54% w wyborach na włodarzy, Lewica 1,45%, a Konfederacja 0,80%. 

Grafika: Wyniki wyborów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast/Michał Marcinów

W których polskich miastach będzie dogrywka?

W miastach wojewódzkich tylko w kilku przypadkach wygrana została potwierdzona w niedzielnym głosowaniu. Było tak na przykład w Gdańsku, gdzie Aleksandra Dulkiewicz wygrała dzięki 58% głosów poparcia. Reelekcję uzyskał także Rafał Trzaskowski, który w stolicy zdobył 57,4% głosów. Ponad 60% szczecinian poparło wieloletniego prezydenta Piotra Krzystka, a w Katowicach padł rekord poparcia jeśli chodzi o miasta wojewódzkie – 62,4% głosów zdobył Marcin Krupa. Pierwsza tura należała także do kandydatów z Łodzi, Białegostoku i Lublina.

Nie wszędzie jednak kandydaci uzyskali poparcie wystarczające do tego, by wygrać wybory w pierwszej turze – czyli ponad ponad 50% wszystkich głosów. Dotyczy to konkretnie sześćdziesięciu miast prezydenckich. Tak jest między innymi w przypadku Poznania, gdzie w drugiej turze Jacek Jaśkowiak zmierzy się ze Zbigniewem Czerwińskim. Obecny prezydent uzyskał 43,7% głosów poparcia poznaniaków, a jego kontrkandydat 20,3%. 

Druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się w niedzielę 21 kwietnia. 

Michał Marcinów