Dzień Świętego Patryka jest obchodzony corocznie 17 marca, nie tylko w Irlandii. Zielony kolor, trójlistna koniczyna, kufle piwa – to pierwsze skojarzenia, które przychodzą do głowy po usłyszeniu nazwy tego święta. Co sprawia, że jest tak popularne i chętnie obchodzone?

Kim tak w ogóle był Święty Patryk? 

Święty Patryk, znany również jako Apostoł Irlandii, był biskupem i misjonarzem, który przyniósł chrześcijaństwo na ziemię irlandzkie. Urodzony w połowie IV wieku w Brytanii, został porwany w wieku 16 lat i sprzedany jako niewolnik na irlandzkie ziemię. Pracował tam jako pasterz, a w chwilach słabości zwracał się w modlitwie do Boga. Pewnej nocy usłyszał głos, za namową którego postanowił uciec i wydostać się z niewoli. Przebył pieszo 300 kilometrów, aż dotarł do rodzinnego kraju, gdzie poświęcił się służbie Bogu. Wkrótce potem postanowił jednak wrócić do Irlandii, aby szerzyć chrześcijaństwo wśród Irlandczyków. Nawrócił tysiące mieszkańców, wybudował wiele kościołów na wyspie, pomagał innym, a sam żył w ubóstwie. Zmarł 17 marca 461 roku w Saul, gdzie zbudował swój pierwszy kościół. 

Jakie są symbole tego dnia, z jakiego powodu akurat one?

Dzień Świętego Patryka obchodzony jest 17 marca, a jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli tego dnia jest koniczyna, zwana popularnie „trójlistną koniczyną”. Jest to nawiązanie do legendarnego sposobu wyjaśniania przez Patryka doktryny Trójcy Świętej. Innym, często używanym symbolem jest kolor zielony, kojarzący się z irlandzką zielenią, kulturą i tradycją tego kraju.

Jak obchodzi się to święto w Irlandii?

W Irlandii Dzień Świętego Patryka jest dniem ogólnokrajowej radości i świętowania. Ludzie uczestniczą w paradach ulicznych, noszą zielone stroje i dekorują swoje domy i lokale koniczyną. Niektórzy idą nawet na mszę w kościele na cześć świętego Patryka. Wieczorem natomiast nie brakuje koncertów i imprez. Mieszkańcy farbują nawet rzeki na zielono lub oświetlają tym kolorem budynki.

Czy w innych krajach też się świętuje? 

Dzień Świętego Patryka obchodzony jest nie tylko w Irlandii, ale także w wielu innych krajach na całym świecie. W Stanach Zjednoczonych, zwłaszcza w dużych miastach z silną irlandzką diasporą, obchody są pokaźne. Podobnie jest w Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Australii czy Nowej Zelandii. Nawet w Japonii czy Korei Południowej można spotkać miejsca, które organizują wydarzenia z okazji tego dnia.

Czy w Polsce też świętujemy?

W Polsce Dzień Świętego Patryka nie jest tak popularny jak na przykład w Irlandii czy Stanach Zjednoczonych. Niemniej jednak, można spotkać miejsca, które organizują specjalne wydarzenia z tej okazji. Przykładowo, bary czy puby serwują zielone napoje, a niektórzy organizują prywatne spotkania z motywem irlandzkim. W największym stopniu ten dzień jest celebrowany przez miłośników kultury irlandzkiej lub osoby, które mają jakieś związki z tym krajem.

Dzień Świętego Patryka to nie tylko okazja do świętowania, ale także czas na refleksję nad chrześcijańskim dziedzictwem i znaczeniem misji ewangelizacyjnej. Dla Irlandczyków jest to także dzień dumy narodowej i kultywowania tradycji. Każdy obchodzi ten dzień na swój sposób, ale jedno jest pewne – atmosfera tego dnia jest zawsze pełna radości i życzliwości.

Marika Bartkowiak