Ubiegły rok przyniósł nam mnóstwo sportowych emocji. W tym roku nie zwalniamy tempa. Mistrzostwa Świata, Europy, Igrzyska Olimpijskie i wiele więcej. Zobacz co czeka nas w 2024 roku.

Przeżyjmy to jeszcze raz

Rok 2023 bez wątpienia należał do Igi Świątek. Tenisistka wygrała sześć turniejów, w tym po raz trzeci w karierze wielkoszlemowy French Open i drugi rok z rzędu zakończyła sezon na szczycie rankingu WTA. Swoją dominację potwierdził także Bartosz Zmarzlik, sięgając po czwarty tytuł mistrza świata. Mistrzowska formę od lat utrzymują też nasi siatkarze. W finale rozgrywek Ligi Mistrzów spotkały się zespoły PlusLigi, a męska kadra po raz pierwszy triumfowała w rozgrywkach Ligi Narodów i po raz drugi w historii zdobyła mistrzostwo Europy. Znów błyszczeli również lekkoatleci, reprezentujący nasze barwy na Halowych Mistrzostwach Europy w Stambule i Mistrzostwach Świata w Budapeszcie.

Sukcesów nie brakowało w innych dyscyplinach sportu. Medale zdobywali polscy skoczkowie, kolejne rekordy we wspinaczce sportowej biła Aleksandra Mirosław, a Oskar Kwiatkowski został pierwszym polskim mistrzem świata w snowboardzie. Nie można też zapominać o kajakarkach, szpadzistkach czy hokeistach.

Rozczarowanie? Bez wątpienia piłkarska reprezentacja Polski, która wciąż nie jest pewna występu w nadchodzących Mistrzostwach Europy. Zawiedli się też z pewnością wszyscy ci, którzy śledzili przebieg 10-krotnego Iron Mana z udziałem Roberta Karasia, który po kilku miesiącach wpadł na dopingu. 

Na co możemy liczyć w tym roku?

W 2024 roku czekają nas przede wszystkim Letnie Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. To największe sportowe święto przeżywać będziemy od 26 lipca do 11 sierpnia. Rywalizacja toczyć się będzie o 329 kompletów medali w 48 dyscyplinach, wśród których zadebiutuje taniec breaking. Według szacunków PKOI Polskę reprezentować będzie około 250 sportowców. 

Najważniejszym punktem programu igrzysk są bez wątpienia zmagania lekkoatletów, których obejrzymy już między 1 – 3 marca podczas Halowych Mistrzostw Świata w Glasgow. Dla wielu z nich ostatnim sprawdzianem przed Paryżem, będą natomiast Mistrzostwa Europy w Rzymie (7 –12 czerwca).  

Kibice piłki nożnej z pewnością nie mogą się doczekać Euro 2024. Turniej zostanie rozegrany w dniach 14 czerwca – 14 lipca w Niemczech. Polaków emocje czekają jednak już w marcu, kiedy w meczach barażowych będą ważyć się losy udziału naszej reprezentacji w tych rozgrywkach. Tylko dwa zwycięstwa, 21 i 26 marca zapewnią nam piąty w historii udział na piłkarskich Mistrzostwach Europy.

W przypadku awansu biało-czerwoni pierwszy mecz rozegrają 16 czerwca w Hamburgu z Holandią, pięć dni później zmierzą się z Austrią w Berlinie, a fazę grupową zakończą spotkaniem z Francją w Dortmundzie.

O medale Mistrzostw Świata powalczą: saneczkarze (26–28 stycznia), biathloniści (7–18 lutego), panczeniści (15–18 lutego), łyżwiarze figurowi (18–24 marca) i hokeiści (10–26 maja). Reprezentanci Polski wezmą także udział w Mistrzostwach Europy: w sportach wodnych (2–18 lutego), podnoszeniu ciężarów (12–20 lutego), gimnastyce sportowej (20–29 kwietnia) i wioślarstwie (25–28 kwietnia).

Imprezy sportowe w Polsce 

Za nami już pierwsze sukcesy w rozgrywanych w Gdańsku Mistrzostwach Europy w short tracku. Niezmiennie dmuchamy pod narty naszym skoczkom. Tym razem kibicujemy im podczas trwającego już, pierwszego w historii, polskiego turnieju PolSKI w Wiśle (13–14 stycznia), Szczyrku (17 stycznia) i Zakopanem (20–21 stycznia).  

Polska drugi rok z rzędu będzie gospodarzem turnieju finałowego siatkarskiej Ligi Narodów. W dniach 27–20 czerwca w Łodzi biało-czerwonych czeka walka w obronie trofeum wywalczonego w ubiegłym roku w Gdańsku. 

Do Łodzi między 14–18 lutego zawitają także drużynowe Mistrzostwa Europy w badmintonie.

Po raz trzeci status mityngu Diamentowej Ligi będzie miał Memoriał Kamili Skolimowskiej, który zaplanowano na 25 sierpnia w Chorzowie. Na Stadionie Śląskim pojawią się takie gwiazdy jak Femke Bol i Armand Duplantis. 

Przed polską publicznością czterokrotnie wystąpią uczestnicy żużlowego Grand Prix. Rundy mistrzostw świata odbędą się 11 maja na PGE Narodowym w Warszawie, 29 czerwca w Gorzowie Wielkopolskim, 31 sierpnia we Wrocławiu i 28 września w Toruniu, gdzie już tradycyjnie przeprowadzone zostaną finałowe zawody. 

Tour de Pologne na stałe wpisał się do kalendarza wyścigów UCI World Touru. Najlepsi kolarze świata przejadą polskimi ulicami w dniach 12–18 sierpnia.

Warto też zwrócić uwagę na pierwsze w historii polskie zawody Puchar Świata w snowboardzie, które odbędą się między 24–25 lutego w Krynicy.

Aleksandra Łukawska