Targi kół naukowych poruszyły Ogrody. 12 grudnia 2023 po raz pierwszy odbyło się tam wydarzenie zrzeszające studentów, którzy chcą się zaangażować w działalność naukową, zintegrować i dobrze spędzić czas. Jak mówią organizatorzy, nie będzie to pierwsze i ostatnie takie wydarzenie.

Grudniowy wtorek na Kampusie Ogrody tętnił życiem. Studenci różnych wydziałów spotkali się tam, aby promować aktywność naukową i współpracę oraz integrować społeczność. Swoje stoiska wystawiło 16 organizacji i kół naukowych, swoje stoiska miały też Biblioteka Uniwersytecka i Biuro Karier. Organizatorami były Studenckie Koło Naukowe Doradztwa Zawodowego i Personalnego „Progressio” oraz Koło Naukowe Studentów Resocjalizacji „Dwa Światy”.

Tak na temat wydarzenia mówiła wiceprezeska koła „Dwa Światy”, Karolina Jurga:

– To wydarzenie jest organizowane po raz pierwszy na naszej uczelni. Najważniejszym, co odróżnia je od Dnia Kół Naukowych, który w tym roku już miał miejsce, jest fakt, że zostało skierowane przede wszystkim do osób z pierwszego roku studiów. Chcielibyśmy, żeby studenci już od pierwszego roku brali udział w różnych działaniach naukowych, a koła są do tego najlepszą przestrzenią.

Paulina Bury, koordynatorka wydarzenia dodaje:

– Event uważam za bardzo udany. Rozmawiając z przedstawicielami kół i organizacji wielokrotnie słyszałam, że wydarzenie takie jak nasze jest bardzo potrzebne. Studenci, poza promocją własnych kół, mieli okazję poznać innych działaczy o pokrewnych zainteresowaniach. Nie jestem w stanie oszacować, ile osób pojawiło na wydarzeniu, ale całość cieszyła się dużym powodzeniem. Korytarze były zapełnione studentami.

Jak możemy przeczytać na facebookowej stronie wydarzenia, „Ogrody na Około” są dla studentów szansą na to, aby zaangażować się w życie uczelni, poznać swoje możliwości lub zintegrować się. Dla kół naukowych jest to natomiast szansa na zaprezentowanie się i pozyskanie nowych członków.

– Dużo osób do nas podchodziło i zostawało dłużej, żeby dopytać. Pytały o kontakt do nas, o naszego Instagrama. Myślę, że parę osób się do nas odezwie. Nie było jakoś super dużo osób, ale cały czas ktoś podchodził – opowiada Paulina Michałowska z Naukowego Koło Logopedycznego „Zalogowani”.

– Na naszym stole miałyśmy takie bileciki z kodem QR, dzięki któremu można od nas dołączyć, i bardzo dużo osób te bileciki wzięło. Myślę, że ktoś na pewno do nas dołączy – wspomina Anna Bojko z Koła Naukowego Pedagogiki Dziecka.

Co można było znaleźć na stoiskach i co przyciągało studentów? Kreatywność członków kół nie zna granic. Stoły pełne były rozmaitych gadżetów i akcesoriów. Koło „Zalogowani” przygotowało dla uczestników wydarzenia quiz z nagrodami, a Koło Naukowe Pedagogiki Dziecka postawiło na zabawki sensoryczne dla dzieci, olejki eteryczne oraz pluszaki. Karolina Jurga z „Dwóch Światów” opowiada, że do ich stoiska studentów przyciągała z pewnością szczególna tematyka:

– Temat resocjalizacji i penitencjarystyki, czyli nauki dotyczącej osób odbywających karę pozbawienia wolności w zakładzie karnym lub poprawczym, broni się sam. Ludzie chętnie o tym słuchają, bo rzeczy, które robimy, nie są powszechnie znane.

Czy w przyszłości możemy spodziewać się kolejnych takich wydarzeń? Paulina Bury odpowiada:

– Mam ogromną nadzieję, że nie będzie to ostatnia edycja Targów Kół Naukowych „Ogrody na Około”. Wspólnie jako Koło Studentów Resocjalizacji „Dwa Światy” i Koło Doradztwa Zawodowego „PROGRESSIO” przetarliśmy szlaki dla kolejnych międzykołowych współprac i inicjatyw. Stworzyliśmy przestrzeń do dialogu i wymiany pomysłów na linii studenci – organizacje studenckie – pracownicy UAM, co uważam za kluczowe w dążeniu do rozwoju całej społeczności akademickiej.

Karolina Szmygin, Maciej Gralec

fot. Maciej Gralec