W minioną środę na UAM odbyła się kolejna edycja Dnia Zdrowia Psychicznego. Podczas oficjalnej inauguracji, rektor uczelni, prof. Bogumiła Kaniewska zwróciła uwagę na ważność dbania o własne zdrowie psychiczne, a także podkreśliła znaczenie tego wydarzenia dla całej społeczności akademickiej: „Życzę Państwu byście, kiedy ten dzień będzie się kończył, mieli poczucie, że udało się wyciągnąć z niego bardzo wiele dla siebie”.

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego został ustanowiony w 1992 roku przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego (World Federation for Mental Health), a inicjatywa ta wyszła od sekretarza generalnego organizacji, Richarda Huntera.

W Polsce Dzień Zdrowia Psychicznego obchodzony jest co roku, podejmując różnorodne tematy. Jak czytamy na stronie gov.pl, pierwszym hasłem tematycznym obchodzonego Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego było: „Kobiety i zdrowie psychiczne”. W ostatnich latach tematami przewodnimi były m.in.: „Uczyń zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie dla wszystkich globalnym priorytetem” w 2022 roku, a w 2021 „Zdrowie psychiczne w nierównym świecie”.

To już druga edycja!

W ramach obchodów tegorocznej edycji Dnia Zdrowia Psychicznego na UAMie, odbyło się wiele interesujących wydarzeń. W tym roku hasłem przewodnim było „Zdrowie psychiczne jest powszechnym prawem człowieka”. Prorektor uczelni, prof. Joanna Wójcik, podkreśliła, że obchody Dnia Zdrowia Psychicznego mają ogromne znaczenie.

– Myślę, że ważniejszy od tej daty jest sam fakt, że czujemy ogromną potrzebę, aby chociaż tak symbolicznie, raz w roku zatrzymać się dłużej i poświęcić ten cały dzień refleksji nad tym, co jest szalenie ważne, co dotyczy zdrowia psychicznego, ale myślę, że można wypowiedzieć szerzej: dobrostanu psychicznego, dobrostanu fizycznego, społecznego, wszystkiego, co składa się na dobrą jakość naszego życia – powiedziała podczas inauguracji.

W ramach tego wydarzenia studenci i pracownicy uniwersytetu mieli okazję wziąć udział w warsztatach, wykładach i zajęciach sportowych na kampusach Morasko i Ogrody, jak również w obiektach sportowych UAM, w Instytucie Kultury Europejskiej w Gnieźnie oraz na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym w Kaliszu.

Z kolei wieczorem, o godzinie 18.00, odbył się webinar pt. „Dbam o siebie, by dbać o innych. Dobrostan nauczycielki/nauczyciela”, który poprowadziła prof. Sylwia Jaskulska z Wydziału Studiów Edukacyjnych UAM.

Gdzie szukać pomocy?

Istnieje wiele organizacji i instytucji, które specjalizują się w udzielaniu wsparcia osobom znajdującym się w trudnych sytuacjach emocjonalnych. Numery telefonów, pod które można zadzwonić, to m.in.:

800 121 212 Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka bezpłatnie (czynny całą dobę)

116 123 Telefon Zaufania dla Osób Dorosłych w Kryzysie Emocjonalnym (bezpłatnie), 14:00–22:00

116 111 Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży bezpłatnie (czynny całą dobę)

Więcej numerów dostępnych na stronie gov.pl: https://www.gov.pl/web/koronawirus/gdzie-znajdziesz-pomoc-w-przypadku-pogorszenia-stanu-psychicznego

Z kolei wszelkich informacji na temat pomocy i wsparcia oferowanym przez UAM, można uzyskać w informatorze „Wsparcie i rozwój na UAM”, który jest dostępny pod linkiem: https://uam.sharepoint.com/sites/PoradniaRozwojuiWsparciaPsychicznego 

Dominika Kołodziejczak