Kultura i rozrywka

Czym jest styl Y2K i jak go widać w „późniejszych latach dwutysięcznych”, a także w wymiarze kulturowym

Jeden komentarz

Y2K jest skróceniem angielskiego terminu „year 2000”, który po polsku nosi dłuższą nazwę – (wczesne) lata dwutysięczne. Cała kulturowa otoczka Y2K zalicza się do czegoś abstrakcyjnego, co nazwiemy konceptem, ideą przekształconą w element bardziej namacalny, wspólny, a jednocześnie autonomicznie ludzki, jako że jego reguły możemy realizować na własny użytek i tworzyć pewien remiks. W ten sposób dzięki kulturze masowej rozwija się kreatywna kultura popularna. 

Oh my kamp!

Świadomy kicz – tak właśnie najprościej wytłumaczyłabym kampową estetykę. To zjawisko, które wywodzi się z kultury queerowej, uwielbia przesadę, ironię i zabawę tym, co nieoczywiste. Poznajmy zatem bliżej tę świadomie kiczowatą estetykę.

Eurowizja-papa, czyli najbardziej kontrowersyjny konkurs w historii

Uszy i oczy całego kontynentu skierowane na jedną scenę. Każdy występ na niej jest owocem pracy piosenkarzy, ale także krajowych delegacji, które, choć niewidoczne, towarzyszą im przez cały konkurs. Niewątpliwie wszystkimi w eurowizyjnym greenroomie targać będą wielkie emocje. W tym roku jednak zdaje się, że dla wielu ich przyczyną nie była troska o wynik, ale raczej wszystke kontrowersje, które otaczały tegoroczną edycję konkursu.

FELIETON: Masz wolny piątek?

Obecnie nie mogę odinstalować Facebooka z trzech powodów: 1) jest to wysoce niepraktyczne, ponieważ na nim znajduje się grupa naszej redakcji, a ja nigdy nie zapisuję linków do dysku, 2) Facebook jako jedyny (z tego co wiem?) posiada zakładkę „Wydarzenia”, o której będzie prawie cały dzisiejszy tekst, 3) znajduje się tam mój ulubiony „Psi bazarek”, a ja dosyć często jestem w desperackiej potrzebie uzupełniania zapasu piłek Chuckit!.

fot. Kai Pilger

Pierwszy poniedziałek maja, czyli przewodnik po Met Gala 2024

The Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku jak co roku organizuje w swoich progach Met Galę, czyli najważniejsze wydarzenie roku dla świata mody. Wydarzenie odbędzie się 6 maja, czyli – niezmiennie od 2001 roku – w pierwszy poniedziałek miesiąca. Imprezę w tym roku prowadzić będą Zendaya, Jennifer Lopez, Bad Bunny, i Chris Hemsworth, a lista zaproszonych gości, jak co roku, jest owiana tajemnicą. Tematem tegorocznej gali oraz towarzyszącej jej wystawy jest „Sleeping Beauties: Reawakening Fashion”, a obowiązujący gości dresscode to: „The Garden of Time”. Cały koncept imprezy jest mocno zakorzeniony w tematach cofania i przemijania czasu, jak i rozkwitającej natury.