Społeczeństwo

Blind football i pies wyczuwający spadek cukru we krwi, czyli II Tydzień Świadomości o Niepełnosprawności

Zastanawialiście się kiedyś, jak to jest wjeżdżać na wózku pod górę albo wchodzić po schodach, nie widząc ich? Próbowaliście obejrzeć „Shreka” bez dźwięku? Wiecie, jak działa rękawiczka stymulująca korę mózgową? Tego wszystkiego i wiele więcej mieli okazję dowiedzieć się uczestnicy Tygodnia Świadomości o Niepełnosprawności.

Mała słomka, wielki problem

Szacuje się, że do 2050 roku w oceanie będzie więcej plastiku niż ryb. Nie bez powodu w mediach coraz więcej mówi się o mikroplastiku, a także o zagrożeniach wynikających z narastającego zanieczyszczenia mórz i oceanów. Według World Wildlife Fund obecnie produkuje się nawet 348 mln ton plastiku rocznie! Do czego prowadzi plastik w oceanie i jakie konsekwencje za sobą niesie?

Celebryci kontra polityka

Współcześnie coraz rzadziej kierujemy się zdaniem specjalistów, zaś autorytetów szukamy wśród popularnych influencerów czy celebrytów znanych ze ścianek i czerwonych dywanów. Przyglądając się temu zjawisku obiektywnie, można dojść do wniosku, że zarówno muzycy, jak i aktorzy nie powinni uzyskiwać tytułów osób opiniotwórczych. Choć wiele użytkowników platform społecznościowych wyraża w komentarzach swoje niezrozumienie odnośnie do zaangażowania politycznego znanych medialnie postaci, to jednak wielu z nas czeka na reakcję celebrytów, wręcz wymaga się zabrania głosu w istotnej sprawie. Skąd to podejście?

Współczesna chłopomania, czyli pocztówka ze wsi

Chłopomania to określenie znane z lekcji języka polskiego i wyraziście funkcjonujące zjawisko dzisiejszości. Można nazywać ją innymi słowami, ale bezpośrednie użycie terminu pozwoli mi wiele rzeczy uporządkować. Szczególne zainteresowanie sprawami wiejskimi, kontrast pomiędzy wsią i miastem zawierają się w chłopomanii. Ale właściwie dlaczego i w jaki sposób ją wskrzeszamy?