Polityka

Konflikt palestyńsko-izraelski: jak się zaczął i kiedy mógł się skończyć?

Trwające ponad sto lat napięte stosunki pomiędzy Palestyną a Izraelem są jednym z najdłużej trwających konfliktów na przestrzeni ostatnich wieków. Działania wojenne nie są prowadzone w sposób ciągły, jednak eskalacja walk w październiku 2023 po raz kolejny pokazała, że od zakończenia sporu oba państwa dzieli jeszcze długa droga. Jakie jest podłoże konfliktu? Czy możliwe jest jego wygaszenie? Na te pytania postaram się odpowiedzieć w tym artykule.

Z talent show do sejmu – fenomen Szymona Hołowni

Wejście Szymona Hołowni w świat polityki było niewątpliwie zadziwiającym faktem. Wydarzenie to z początku uznawane za jedynie ciekawostkę szybko przerodziło się w ogromny sukces. Dawniejszy prowadzący talent show stał się jednym z najbardziej znanych polityków, a nawet dla niektórych idolem pokolenia Z. Aktualnie rozważane jest to, czy popularność Hołowni to jedynie chwilowy stan rzeczy, czy może doprowadzi go do stanowiska prezydenta Polski.

Referendum, które dzieli – pierwszy wewnętrzny spór demokratycznej opozycji

Jeden komentarz

Referendum pozwala na najbardziej bezpośrednie poznanie opinii obywateli, a tym samym danie im poczucia sprawczości i istotności ich głosu. Jednakże właściwe zorganizowanie referendum to poważne wyzwanie dla władz państwowych, szczególnie jeśli oczekują sporej frekwencji. W Polsce ostatnio głośnym tematem stało się referendum postulowane przez Trzecią Drogę w sprawie legalizacji aborcji do 12 tygodnia ciąży. Czy referendum aborcyjne doprowadzi do pierwszego wewnętrznego sporu nowego rządu?

Nowy rząd, stary premier

W poniedziałek 27 listopada przedstawiono skład Rady Ministrów oraz powołano i zaprzysiężono premiera wraz z członkami gabinetu. Stanowisko szefa rządu wciąż piastował będzie Mateusz Morawiecki, lecz w jego składzie nie brakuje nowych nazwisk. O tym, kto stanie na czele poszczególnych resortów oraz czy po raz kolejny Rada Ministrów Mateusza Morawieckiego ma szanse na uzyskanie wotum zaufania, dowiecie się w naszym artykule.

Znamy ostateczne wyniki wyborów parlamentarnych. To dopiero początek długiej drogi do wyłonienia nowego rządu

Znane są już oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych oraz referendum, które odbyły się w ubiegłą niedzielę. Państwowa Komisja Wyborcza we wtorek przekazała ostateczne liczby związane z procentowym poparciem dla poszczególnych partii, okręgów wyborczych i kandydatów. Ile procent uzyskały poszczególne komitety? Jak przekłada się ilość mandatów w sejmie na możliwości utworzenia samodzielnego rządu? Jaka jest rola prezydenta w obecnej sytuacji politycznej? Na te pytania odpowiemy w naszym artykule.

Koalicja Obywatelska – 100 mało konkretnych konkretów

100 konkretów Koalicji Obywatelskiej to równocześnie troska o przedsiębiorców, obniżanie podatków i wolnorynkowe poglądy bliskie Trzeciej Drodze, ale także aborcja do 12 tygodnia ciąży, związki partnerskie i socjal, a więc postulaty kojarzone raczej z Lewicą. A wszystko to okraszone obietnicami rozliczania PiS-u, którym został poświęcony cały rozdział. Jak to pogodzić i czego właściwie można spodziewać się po partii Tuska?