Sport

Triumf nowego pokolenia, czyli Roland Garros w pigułce 

Trudno o miejsce bliższe aurze tenisa niż Francja, skąd wywodzi się cała dyscyplina. To tu, na korcie imienia Philippe Chatrier, w krótkich słowach ujęto istotę całego sportu: „Zwycięstwo należy do najbardziej nieustępliwych”. W tegorocznej edycji największą zawziętością wykazali się Iga Świątek, zdobywając swój piąty Wielki Szlem oraz Carlos Alcaraz, wygrywając turniej po raz pierwszy.

Piątkowy mecz na piątkę z minusem. Polska wygrywa z Ukrainą w meczu przyjaźni

W tym sparingu chodziło nie tylko o przetestowanie różnych rozwiązań taktycznych, ale przede wszystkim o nieośmieszenie się. O podbudowanie nastrojów, które wokół kadry są najbardziej spokojne od lat. Spokój wynika z obojętności, która wystąpiła naturalnie po kilku latach rozczarowań. Zwycięstwo 3-1 w niezłym stylu, jak na mecz sparingowy, podnosi morale i jest dobrym punktem wyjścia na nadchodzące Euro.

Sportswashing, czyli jak sport staje się narzędziem propagandy

Największe stadiony świata dawno przestały być jedynie miejscem sportowej rywalizacji – stały się areną walki o reputację i wpływy na arenie międzynarodowej. W ostatnich latach o organizację igrzysk olimpijskich czy piłkarskich mistrzostw świata nie bez powodu ubiegały się Rosja, Chiny, Katar czy Arabia Saudyjska. Gotowe były wydać miliardy dolarów, żeby zatuszować łamanie praw człowieka.