Justyna Wieczorek

Czym jest styl Y2K i jak go widać w „późniejszych latach dwutysięcznych”, a także w wymiarze kulturowym

Jeden komentarz

Y2K jest skróceniem angielskiego terminu „year 2000”, który po polsku nosi dłuższą nazwę – (wczesne) lata dwutysięczne. Cała kulturowa otoczka Y2K zalicza się do czegoś abstrakcyjnego, co nazwiemy konceptem, ideą przekształconą w element bardziej namacalny, wspólny, a jednocześnie autonomicznie ludzki, jako że jego reguły możemy realizować na własny użytek i tworzyć pewien remiks. W ten sposób dzięki kulturze masowej rozwija się kreatywna kultura popularna. 

Fenomen serialu „1670”

Serial „1670” zyskuje popularność przez swoją kontrastowość. Polska produkcja tak nasiąknięta wiązanką oczywistych i mniej oczywistych elementów popkultury młodzieżowej, a ogólniej – teraźniejszej – to intrygujący pomysł sam w sobie. Zmiana tła historycznego, czyli wtłoczenie nas w inny moment i jednocześnie zapewnienie fikcyjnym osobom z roku 1670 naszych realiów, jest jeszcze ciekawsze.

Współczesna chłopomania, czyli pocztówka ze wsi

Chłopomania to określenie znane z lekcji języka polskiego i wyraziście funkcjonujące zjawisko dzisiejszości. Można nazywać ją innymi słowami, ale bezpośrednie użycie terminu pozwoli mi wiele rzeczy uporządkować. Szczególne zainteresowanie sprawami wiejskimi, kontrast pomiędzy wsią i miastem zawierają się w chłopomanii. Ale właściwie dlaczego i w jaki sposób ją wskrzeszamy?

Poznański jarmark bożonarodzeniowy w dobie remontów

Poznań, w opinii ulicznej, ale przede wszystkim w wirtualnym ujęciu, to obecnie miasto remontów. Prawdopodobnie jest to najczęściej powielany żart, jaki usłyszy osoba odwiedzająca miasto, i najpopularniejsza kwestia poruszana przez oprowadzających po mieście. Trzeba przyznać, że Poznań przesiąkł tym skojarzeniem do tego stopnia, że remonty stały się swego rodzaju „atrakcją turystyczną”.

„O, to ten obraz!” – czyli van Gogh w Poznaniu i na Instagramie

Znajdujemy się w rzeczywistości, w której każda chwila jest czyimś wstępem na wystawę obrazów Vincenta van Gogha. Dosłownie i w przenośni, bo jego popularność niezmiennie się utrzymuje, a kolekcja dzieł wciąż budzi zainteresowanie. Multisensoryczną twórczość holenderskiego postimpresjonisty można podziwiać na Międzynarodowych Targach Poznańskich od 16 września 2023 do 28 stycznia 2024 roku. Ich kultowość jest tak „otoczeniotwórcza”, że obecnie van Gogha obserwujemy malarza w roli wybitnie utalentowanego kolegi, którego autoportret nikogo nie zaskoczy ani przy okazji cyklicznej wystawy, ani jako print na koszulce.